Po wielu próbach w końcu zapraszam Was po przepis na idealną wegańską mozzarellę.
Mozzarellę możecie przygotować tak jak ja - w formie kulek, które idealnie sprawdzają się w caprese, na wszelkich kanapkach i tostach, takie kulki dobrze jest przechowywać w solance. Jeśli jednak macie ochotę na tartą mozzarellę to masę przelejcie do silikonowego lub plastikowego pojemniczka, a przed planowanym podaniem delikatnie wyjmijcie i schłodźcie przez 30 minut w zamrażarce, dzięki temu z łatwością zetrzecie ser na tarce. Poza tym przygotowaną masę na mozzarellę możecie od razu wylać na pizzę, czy zapiekankę lub zrobić na jej bazie cudnie ciągnący sos serowy.
Na podstawie TEGO przepisu
SKŁADNIKI:
2 szkl. orzechów nerkowca*
1 i 1/2 szkl. wody
2 łyżki octu jabłkowego
2 łyżki płatków drożdżowych
1/2 szkl. tapioki**
1 płaska łyżeczka soli
dodatkowo:
lodowata woda
łyżka do lodów
*orzechy nerkowca należy wcześniej namoczyć przez noc z zimnej wodzie lub 2 godziny we wrzątku
** mąkę z tapioki opcjonalnie można zastąpić mąką ziemniaczaną, ale tapiokowa sprawdza się nieco lepiej
- Orzechy nerkowca umieszczamy w kielichu blendera, dodajemy wodę i całość miksujemy do uzyskania gładkiej, aksamitnej masy
- Następnie dodajemy pozostałe składniki i ponownie miksujemy
- Masę przelewamy do rondelka o grubym dnie i gotujemy na średnim ogniu przez 10-15 minut stale mieszając, do momentu aż masa mocno zgęstnieje
- W misce umieszczamy lodowatą wodę, do której wrzucamy kulki mozzarelli nałożone przy pomocy łyżki do lodów. Tak przygotowane kulki pozostawiamy w wodzie na 20 minut, następnie przekładamy do solanki
Wygląda przepysznie :)
OdpowiedzUsuńwow sztos!!!
OdpowiedzUsuńWygląda idealnie
OdpowiedzUsuńJuż moczę nerkowce :D
OdpowiedzUsuńDo solanki?
OdpowiedzUsuńWoda+sól można dodać odrobine octu
UsuńCzy nadałaby się na pizzę?
OdpowiedzUsuńOczywiście :) najlepiej zaraz po zgęstnieniu masy nałożyć łyżka bezpośrednio na pizzę, ładnie się stopi ;)
UsuńWygląda idealnie! Czy ocet inny niż jabłkowy też się nada?
OdpowiedzUsuńNajlepiej jabłkowy lub z białego wina, opcjonalnie możesz użyć soku z cytryny :)
UsuńWlasnie zrobilam,chlodzi sie przed kapiela solankowa. Jak dlugo wytrzymuje w lodowce?
OdpowiedzUsuńKrótko, bo szybko znika :p u mnie wytrzymuje 2-3 dni, ale w solance myśle ze spokojnie ponad tydzień ;)
UsuńCzy mąkę z tapioki można zrobic miksujac ziarenka tapioki?
OdpowiedzUsuńTak :)
UsuńA tą solankę to w jakich proporcjach zrobić? G.Wagner
OdpowiedzUsuńZrobiłam według przepisu i wyszło jak żywa sól... Chyba złe proporcje soli podałaś, ja muszę to wyrzucić bo po kilukrotnym kompanii mozarelli nie nadaje się do przełkniecia, smakuje jak coś obtoczone w soli, w środku to samo..
OdpowiedzUsuńU mnie tak samo. Wgl nie smakuje ;(
Usuńto samo, czyli smakują solą, czy nie smakuje bo nie rozumiem
UsuńOsoby, którym wydaje się za słone, musiały coś pomylić - w rzeczywistości jest to bardzo łagodny, słodki smak, ja osobiście dałabym chyba troszeczkę więcej soli następnym razem.
OdpowiedzUsuńMam natomiast inny problem: moja wegemozzarella podgrzana w piekarniku w ogóle nie staje się ciągliwa i nie topi się, a po nocy spędzonej w solance jej powierzchnia stopniowo się rozpuszcza i miesza z wodą - nie jest wystarczająco zwarta ani elastyczna.
Co zrobiłam źle? Postępowałam chyba dokładnie wg przepisu. Czy może wchodzić w grę zbyt słaby blender? Jaka moc silnika jest potrzebna? Czy nerkowce powinny być zmielone na mleko? Inny możliwy problem - może za długo lub za krótko podgrzewałam nerkowce, bo odnoszę wrażenie, że po 5 minutach podgrzewania konsystencja była znacznie bardziej elastyczna. Po około 10 minutach uzyskałam zwartą kulę i przestałam podgrzewać. Będę bardzo wdzięczna za wskazówki.
hej, jak pisałam we wstępie w przypadku używania jej na pizzy, czy generalnie do zapiekania to najlepiej używać masy od razu po przygotowaniu (bez formowania i moczenia w solance) jeśli chodzi natomiast o to, żę mozzarella miesza się z wodą to albo moczysz ją w zbyt dużej ilości wody albo nie była dostatecznie długo gotowana/użyłaś zbyt mało skrobi A i tak, nerkowce powinny być zmielone na ultra gładko, tak jak w przypadku mleka.
UsuńDziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście proporcja orzechów i skrobi może być przyczyną - dałam dokładnie 30 gramów mąki z tapioki na 200 g nerkowców i w zasadzie było to objętościowo 1/4 szklanki na szklankę, ale nie dam głowy za precyzję pomiaru. Spróbuję następnym razem wziąć mniej orzechów lub więcej tapioki.
OdpowiedzUsuńPrzy okazji dziękuję za świetny przepis na makowiec!
Hej Asia, wg. moich pomiarów 1 szkl. nerkowców to jakieś 150-160g, więc może jednak zbyt mało tapioki :) cieszę się, że makowiec przypadł Ci do gustu. Pozdrowienia :)
UsuńCześć, czy nerkowce można zastąpić ziarnami słonecznika? :)
OdpowiedzUsuńhej, tak tylko miej na względzie fakt, że słonecznik ma dużo bardziej wyrazisty smak :)
UsuńA czy migdały zamiast nerkowca też zdadzą egzamin? :)
OdpowiedzUsuńjasne, tylko pamiętaj że migdały mają dość intensywny smak :)
Usuń