28 lutego 2015

WEGAŃSKIE WAFLE PRZEKŁADANE KREMEM CZEKOLADOWYM

Nie tak dawno był przepis na oldschoolowy WEGAŃSKI BLOK CZEKOLADOWY, dzisiaj nadszedł czas na kolejny kakaowy klasyk. Kto nie lubi wafli przekładanych kremem? a jaki może być najlepszy krem do takich wafli? oczywiście czekoladowy! 

27 lutego 2015

WEGAŃSKIE ZAPIEKANKI

Zapiekanki kojarzą mi się z latami dziewięćdziesiątymi, wtedy te przepyszne grzanki można było kupić w wielu budkach na mieście, czy sklepikach szklonych. Dawno już nie spotkałam żadnej budki oferującej zapiekanki, a może spotkałam ale nie zwróciłam na to uwagi, ponieważ przecież i tak nie byłyby wegańskie. U mnie w domu często robiliśmy zapiekanki, taka szybka alternatywa wytrawnej włoskiej pizzy. Uwielbiam smażone pieczarki, a jeszcze zapieczone na puszystej bułce i polane ulubionym ketchupem to raj dla mojego podniebienia.. Moje wegańskie zapiekanki wzbogacam o zielony groszek, dzięki któremu zapiekanki są kolorowe, ale i bardziej sycące. W opcji deluxe zapiekanki można posypać wegańskim serem, jednak przyznam że nawet taki obsypane oregano i świeżą natką pietruszki smakują rewelacyjnie. Połączeń smakowych na te klasyczne grzanki może być wiele, to jak będzie smakowała zależy tylko od Was, zatem do dzieła :)

18 lutego 2015

TAHINI - PASTA SEZAMOWA

Wśród przepisów znajdziecie mnóstwo propozycji na hummusy, czy sosy na bazie pasty sezamowej. Często dostaje pytania gdzie taką pastę kupić, czy wiadomości odnośnie tego, że nie możecie w swoim mieście znaleźć tahini. Postanowiłam zatem dodać post o domowej paście, która wspaniale nadaje się do hummusów, sosów, deserów, czy dipów. Domowe tahini przygotowuje się bardzo szybko i prosto, potrzebny do tego jest tylko zapas sezamu i odpowiedni sprzęt. To jak będzie smakowała pasta zależy od tego jak długo będziemy prażyć sezam. Moja ulubiona to jasna pasta, wykonana z lekko rumianego sezamu, ma w porównaniu do ciemnej delikatny smak. Prażenie sezamu przed miksowaniem jest ważnym etapem, wówczas z ziarenek wydobywa się niesamowity aromat, ponad to gdy są lekko ciepłe łatwiej je zmiksować. Naturalnie można także zrobić pastę z nieprażonych nasion sezamu, która również znajdzie swych amatorów, ma nieco ziemisty smak, a aromat sezamu nie jest tak mocno wyczuwalny. Domowe tahini można przechowywać nawet do kilku tygodni, więc gdy najdzie nas niespodziewana ochota na hummus, czy dip sezamowy, wystarczy że sięgniemy do lodówki po nasz słoiczek.


17 lutego 2015

PASTA Z CZERWONEJ FASOLI

W spisie przepisów znajdziecie już mnóstwo past kanapkowych,  w tym jedną z moich ostatnimi czasy ulubionych CYTRYNOWO-BAZYLIOWĄ PASTĘ Z BIAŁEJ FASOLI. Tym razem przychodzę do Was z pysznym smarowidłem na bazie czerwonej fasoli. Do tego przepisu z powodzeniem możecie użyć fasoli z puszki, szczególnie wtedy gdy dopadnie Was niespodziewany mniejszy lub większy głód.


16 lutego 2015

WEGAŃSKA SAŁATKA CEZAR

Jestem fanką sałatek, mogę je jeść o każdej porze roku. Tym bardziej zimą. Wtedy mam największą ochotę na wypełnione świeżymi warzywami miseczki. Dzisiejszą sałatkę nazwałam Cezar, bo to właśnie tradycyjna sałatka Cezara posłużyła mi za inspirację. Poza sałatą rzymską i grzankami użyłam także tofu i pomidorków koktajlowych, które świetnie komponują się z całością. Do tego bardzo prosty dressing i przepyszna, kolorowa sałatka gotowa!


13 lutego 2015

ZUPA Z CYKORII

Lubicie cykorię? Sama do jej specyficznego smaku przekonałam się niedawno i teraz śmiało napiszę, że ją uwielbiam. To lekko gorzkie warzywo jest doskonałym źródłem witamin (C oraz z grupy B), kwasu foliowego i minerałów takich jak magnez, potas, żelazo, czy cynk.  Poza tym cykoria zawiera pokłady betakarotenu, który w znacznym stopniu poprawia koloryt naszej skóry, a zawarta w nim witamina A działa odmładzająco. Dodatkowo posiada bardzo mało kalorii, co z pewnością spodoba się osobom na diecie. 
Cykoria to wspaniałe warzywo, które może być podstawą wielu sałatek i surówek, ale również dań na ciepło np. zapiekanek, czy zup. Dzisiaj zabłyśnie właśnie w zupie. 
Moja propozycja to zupa  na bazie cykorii, z dodatkiem ziemniaków, mleka sojowego i płatków drożdżowych, które nadają aksamitnej konsystencji i łagodzą cykoriową goryczkę. Zupa świetnie smakuje z orzechami włoskimi, jak i ze świeżymi ziołami, np. z natką pietruszki. 


12 lutego 2015

AWOKADO NADZIEWANE TWAROŻKIEM Z TOFU

Awokado to niezwykły owoc (tak owoc, nie warzywo i na dodatek nie taki daleki krewny gruszki :)), nazywane często jako pokarm idealny tzw. superfood. Dlaczego? Awokado charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu. Zdrowego tłuszczu, bo jednonienasyconego.  Awokado zatem może stanowić wspaniałą alternatywę dla masła, świeży chleb posmarowany dojrzałym miąższem z awokado, przepyszność!
Poza tłuszczem to zielone cudo jest naturalnym źródłem witaminy E i witamin z grupy B. Spożywanie awokado wzmacnia również naszą odporność, a to za sprawą sporej zawartości witaminy C. Jest również świetnym pokarmem dla kobiet w ciąży, gdyż zawiera naturalny kwas foliowy.  Warto też dodać, że awokado dzięki wysokiej zawartości rozpuszczalnego błonnika pomaga normować poziom cukru we krwi. Przy tych wszystkich właściwościach awokado jest przepyszne, kremowe, wprost idealne. Awokado można wykorzystywać w różnorodnych potrawach. Na słono, jak i na słodko.
Moja dzisiejsza propozycja to połówki awokado nadziane prostym, wegańskim twarożkiem i rzodkiewkami. Do tego skropione sokiem z cytryny, posypane świeżą kolendrą i pieprzem... Banalnie proste i szybkie w przygotowaniu, a śmiało można je nazwać jako śniadanie mistrzów!

9 lutego 2015

WEGAŃSKIE FAWORKI

Faworki pamiętam z dzieciństwa, bardzo je lubiłam. Odkąd przeszłam na weganizm wertując wszystkie przepisy kuchni polskiej przeraża mnie ogrom wymaganych jajek, czy masła do wypieków na słodko. Nawet faworki można zrobić dosłownie z kilku składników i zapewniam, że w smaku są równie pyszne, co te pachnące smalcem wynalazki. Pączki, czy oponki wegańskie? jasne, to czemu nie faworki?! Smak faworków można również wzbogacić nie tylko o cukier puder, ale i o banany, czy jabłka, które należy dodać w formie puree do ciasta, zmniejszając ilość wymaganej wody. Przesiewajcie mąkę i do dzieła :)


8 lutego 2015

WEGAŃSKIE OPONKI

Przepis na WEGAŃSKIE PĄCZKI jest jednym z najpopularniejszych na blogu, niezmiennie. Nic dziwnego, dostać wegańskie pączki w sklepie to nadal cud, szczęście i fart niesamowity. Niebawem Tłusty Czwartek i wszyscy, automatycznie mają ochotę na puszystą, słodką bułę z ulubionym nadzieniem. Mnie już takie buły mniej cieszą, odkąd zrobiłam mniejsze wersje pączków bez nadzienia. Czym się poza tym różnią od tradycyjnych pączków? Takie oponki przygotowuje ze znacznie mocniej rozwałkowanego ciasta, przez co są mniej puszyste i najzwyczajniej w świecie nie zapychają, tak jak tradycyjny pączek. Są również znacznie mniejsze, co za tym idzie? można ich zjeść ze dwa razy więcej! (hah!) Do tego polane i udekorowane według własnego upodobania. Osobiście uwielbiam te pokryte cytrynowym lukrem, po prostu. Można je również oblać czekoladą, oprószyć cukrem pudrem, karmelem, czy udekorować wiórkami kokosowymi, suszonymi owocami, kruszonymi orzechami. Ogrom możliwości.


5 lutego 2015

WEGAŃSKI LIKIER KAWOWY, JAK "BAILEYS"

Codzienna, poranna aromatyczna kawa to nie dla mnie. Zdecydowanie nie jestem fanką kawy, jeszcze na studiach zdarzało mi się wypić....rozpuszczalną, z cukrem i dużą ilością mleka. Nie cierpię pić kawy, ale kocham jej niesamowity zapach. Uwielbiam również kawowy smak w deserach. Zaskakujące. Nie jestem też wielką fanką słodkich alkoholi - wina, nalewek, czy likierów.
Paradoks, bo likier który dzisiaj Wam przedstawiam wręcz uwielbiam. Likier wzorowany na kawowej wersji Baileys to zguba, ale jaka pyszna. Do jego przygotowania potrzebujemy jedynie kilku składników i dosłownie dwudziestu minut wolnego czasu. Likier można pić w zasadzie tuż po przyrządzeniu, najsmaczniejszy jednak jest po przeleżeniu chociaż dwóch, trzech dni w lodówce. 


3 lutego 2015

CIECIERZYCA Z MARCHEWKĄ I CYNAMONEM W KOKOSOWYM CURRY

Połączenie cynamonu i marchewki to prawie tak samo idealny duet jak w przypadku jabłek. Słodycz marchewki i chrupkość kuleczek ciecierzycy wspaniale współgrają z aromatycznym od przypraw i mleka kokosowego gęstym sosie. Do tego garść świeżej kolendry i ryż basmati i przepyszne danie, nie tylko na zimowy obiad gotowe!