Na sklepowych półkach coraz łatwiej znaleźć wegańskie łakocie. W prawdzie wegańskie z przypadku, ale faktycznie jest ich mnóstwo. Choćby moja ulubiona limitowana wersja czekolady Wawel, nadzianej masłem orzechowym. To właśnie ona stała się inspiracją do stworzenia pysznych malutkich czekoladek nadzianych masą o smaku fistaszków. Przygotowanie tych pralinek jest szalenie proste i bardzo szybkie. Pod chrupiącą warstwą czekolady ukrywa się rozpływające, kremowe nadzienie z masła orzechowego.
30 stycznia 2015
28 stycznia 2015
NAJLEPSZE SAMOSY, WEGAŃSKIE
Samosy idealne. Inaczej ich nazwać nie można. Próbowałam już wielu kombinacji i śmiało stwierdzam, że wersja którą przygotowuje od lat jest najlepszą na świecie. Samosy to nic innego jak indyjskie smażone lub pieczone pierożki z przepysznym nadzieniem. Jego podstawą są ziemniaki i zielony groszek oraz aromatyczne przyprawy.
27 stycznia 2015
ULUBIONY ZIELONY MILKSHAKE
Milkshake, czyli napój na bazie mleka. Mój ulubiony to ten z mlekiem migdałowym lub kokosowym, ale wszystkie mleka roślinne sprawdzają się wspaniale. Przepis jest bardzo prosty, wymaga jedynie kilku składników - banana, szpinaku, wspomnianego mleka oraz odrobiny soku z cytryny, które dokładnie ze sobą miksujemy. Dzień rozpoczęty od wypicia tego zielonego cuda z pewnością będzie lepszy!
24 stycznia 2015
SAŁATA ZE SZPINAKU I TEMPEHU, Z SOSEM ORZECHOWYM
O szpinaku pisać nie muszę, bo wszyscy go znają i uwielbiają. Nie tylko ze względu na swój przepiękny, zielony kolor, ale smak i właściwości zdrowotne. Tempeh natomiast jest znacznie mniej popularny i w zasadzie zupełnie niespotykany na polskich półkach sklepowych. Jedyne miejsca gdzie możemy go kupić to sklepy ze zdrową żywnością i internetowe.
Tempeh powstaje podczas fermentacji soi, a jego produkcję zapoczątkowali Indonezyjczycy. Ten produkt cechuje się dużą zawartością białka, żelaza oraz witamin z grupy B. W przeciwieństwie do produktów sojowych niepoddanych procesowi fermentacji (mleko sojowe, czy tofu), tempeh, jak również natto posiadają mniejszą ilość oligosacharydów oraz kwasu filtowego. Są zatem znacznie bardziej lekkostrawne, a ich składniki odżywcze są lepiej przyswajalne przez nasz organizm.
Tempeh tak, jak i tofu dostępne jest w wersji naturalnej, wędzonej, marynowanej lub smażonej. Mój ulubiony to tempeh wędzony lub naturalny, który marynuje kilka godzin w sosie sojowym i tiryaki. Tempeh, tak jak i tofu urozmaica wiele potraw i jeśli nie mieliście jeszcze okazji go spróbować, to zmieńcie to natychmiast. Obiecuje, pokochacie go tak samo jak ja.
23 stycznia 2015
LEKKA ZUPA OGÓRKOWA
Zupa ogórkowa dawno temu była jedną z moich ulubionych, przez lata jednak zupełnie o niej zapomniałam, rozsmakowując się w sycących azjatyckich zupach. Aż do niedawna. Wegańska wersja tej zupy jest dużo smaczniejsza przede wszystkim dlatego, że nie pływają w niej niezbyt atrakcyjne mięsne farfocle. Nie jest również zabielana żadną śmietaną, bo uważam że to zupełnie zbędny dodatek. Moja zupa ogórkowa jest pyszna, bo oparta na intensywnym wywarze warzywnym i najlepszych, domowych ogórkach kiszonych. Kojarzy mi się z dzieciństwem i wiosną, a to chyba jedne z lepszych wspomnień, tak jak ta zupa.
22 stycznia 2015
CZEKOLADOWA OWSIANKA Z GRANATEM
Kolejna pyszna propozycja na sycące śniadanie. Owsianka z dodatkiem gorzkiej czekolady, która przypadnie do gustu szczególnie osobom, które nie rozpoczynają dnia od czegoś słodkiego. Do tego chrupiące, kwaskawe pestki granatu.
21 stycznia 2015
CYTRYNOWO-BAZYLIOWA PASTA Z BIAŁEJ FASOLI
Delikatna, puszysta pasta z białej fasoli, z dodatkiem świeżej bazylii i cytrynowego soku idealnie sprawdzi się zarówno na śniadania, jak i przystawki. Biała fasola przede wszystkim ma duże pokłady zdrowego, roślinnego białka, które dodam nam energii na cały dzień. Poza tym zawiera szereg witamin (A, B, E, PP) i minerałów, m.in. magnez, wapń, żelazo, czy cynk. Warto również dodać, że jest naturalnym źródłem lecytyny. Kromka chleba z taką pastą to raj dla podniebienia i naszego organizmu.
19 stycznia 2015
HUMMUS Z PIECZONEJ MARCHEWKI
Przepisów na hummus było już kilka na moim blogu, m.in. HUMMUS KLASYCZNY, HUMMUS Z DYNIĄ I PIECZONYM CZOSNKIEM, czy HUMMUS Z BIAŁEJ FASOLI. Dziś kolejna wariacja na temat tej przepysznej pasty. Tym razem ciecierzyca ustępuje miejsca słodkiej, pieczonej marchwi, która świetnie komponuje się z sezamową pastą. Taki hummus bogaty jest przede wszystkim w beta-karoten, który poza nadawaniem pięknego koloru naszej skórze, pozytywnie wpływa na nasz układ odpornościowy. Tak samo z resztą jak czosnek i cytryna, zatem hummus marchewkowy powinien stać się nieodłącznym elementem naszej diety szczególnie jesienią i zimą
18 stycznia 2015
ULUBIONE ZIELONE SMOOTHIE
Uwielbiam smoothie,a szczególnie te zielone. Wystarczy połączyć ze sobą kilka owoców, np. banan, jabłko, gruszka, dodać do tego garść szpinaku i nasiona chia lub siemię lniane i mamy przepyszny, wartościowy i sycący napój. Idealny na rozpoczęcie dnia. Dzisiaj moja ulubiona kombinacja, czyli ananas, banany, jabłko oraz cytrusy - to dzięki nim smoothie ma idealny dla mnie, kwaskowy posmak.
17 stycznia 2015
ZUPA TAJSKA Z TOFU I MLEKIEM KOKOSOWYM
Zupa tajska, czyli jedna z moich ulubionych. Tą można by nazwać Tom Yum Tofu. Tom znaczy tyle co wywar, natomiast Yum oznacza ostro-kwaśny smak. Swój niesamowity aromat zawdzięcza trawie cytrynowej, ostrość to dzieło chilli, limonka sprawia, że zupa jest nieco kwaskowata, a mleko kokosowe dodaje delikatnej słodyczy. Do tego wspaniałe złociste tofu, brokuł oraz grzyby, które tworzą przepyszną całość.
14 stycznia 2015
OWSIANKA Z KARMELIZOWANYMI ORZECHAMI WŁOSKIMI, BANANEM I SYROPEM KLONOWYM
O tym, że uwielbiam owsianki pisałam pewnie już niejednokrotnie, niemniej jednak z dzisiejszym postem chciałabym rozpocząć cykl poświęcony wegańskim śniadaniom, któremu bez wątpienia będą towarzyszyć własnie owsianki. Owsianki i nie tylko. Dzisiejsza propozycja to kremowa owsianka o smaku orzechów włoskich i syropu klonowego oraz banana, który dodaje dodatkowej naturalnej słodyczy. Pyszności!
12 stycznia 2015
8 stycznia 2015
PAPRYKARZ WEGAŃSKI
Paprykarz wegetariański na bazie białego ryżu to pierwszy przysmak, który przygotowywałam namiętnie w pierwszych tygodniach weganizmu. Po latach, pełna nowych doświadczeń robię najlepszy na świecie paprykarz warzywny. Podstawą mojej pasty jest kasza jaglana, która w przeciwieństwie do ryżu zawiera sporo białka, wiele witamin z gruby B oraz szereg składników mineralnych. Dodatkowo wzbogacam go w czerwoną fasolę, dzięki czemu paprykarz jest sycący, świetnie sprawdza się tradycyjnie na zimno, jak i na ciepło, np. na tostach. Zachęcam do przygotowania takiej pasty, która zachwyca nie tylko smakiem ale i swoim wyglądem, szczególnie zimą!