Tym razem postanowiłam lekko zrewolucjonizować tradycyjne pancakes. Mąkę pszenną zastąpiłam mąką z ciecierzycy, dzięki czemu placuszki są bogate w białko, są sycące i mięciutkie. Najbardziej smakują mi w wersji wytrawnej z dodatkiem słodkiej papryki i bazylii. Dzięki użyciu mąki z ciecierzycy takie placki będą również odpowiednie dla osób na diecie bezglutenowej oraz dla diabetyków.
Tym razem pancakes podałam z ziołowym serkiem z okary, awokado i kiełkami, wierzch polałam odrobiną octu balsamicznego. Jeśli macie ochotę na słodkie śniadanie, to wystarczy ilość soli w przepisie zredukować do szczypty oraz dodać łyżeczkę cukru waniliowego. Podać np. ze słodkim serkiem z nerkowców i owocami.
SKŁADNIKI (ok. 10 placków):
1 szkl. mąki z ciecierzycy
1 szkl. niesłodzonego mleka sojowego
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia*
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
1/2 łyżeczki bazylii
1/2 łyżeczki soli
olej do smażenia
* w wersji bezglutenowej zastępujemy łyżeczką sody, którą przesiewamy wraz z mąką i odrobiną octu winnego, który dodajemy do mleka
** Najlepiej sprawdza się maleńka patelenka przeznaczona właśnie do takich naleśniczków (koszt to ok. 10-20zł), dzięki niej mamy gwarancje, że placuszki będą równych kształtów. Można również smażyć na tradycyjnej patelni, nakładając małe porcje ciasta.
- Mąkę z ciecierzycy oraz proszek przesiewamy do dużej miski. Dodajemy przyprawy
- Do suchych składników dodajemy szklankę mleka sojowego i wszystko dokładnie mieszamy mikserem lub trzepaczką
- Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy naleśniczki z obu stron na złoty kolor
- Podajemy z ulubionymi warzywami, sosami itd.
Jak one wyglądają! Idealne... zdecydowanie mam na nie ochotę! :)
OdpowiedzUsuńte zdjęcia są genialne <3
OdpowiedzUsuńna 100% te placuszki będą u mnie na śniadanie czy tez obiad :) wyglądają tak apetycznie, że myślę, że nie łatwo jest się im oprzeć -świetne! :)
OdpowiedzUsuńpysznie wyglądają ;)
OdpowiedzUsuńA można jeszcze prosić o przepis na ziołowy serek z okary? Placuszki wyglądają bajecznie!
OdpowiedzUsuńPodam dokładny przepis niebawem, ale tak na szybko to ok. 2 szkl. okary, 1łyżeczka oliwy z oliwek, 1 łyżka soku z cytryny, sporo soli, 2 łyżki płatków drożdżowych. Wszystko wymieszałam dokładnie, przełożyłam do żaroodpornego naczynia, na które wcześniej wysypałam odrobinę ziół. Piekłam w 160C do momentu aż serek nabrał złotego koloru :) Po porządnym ostudzeniu jest gotowy do krojenia (nie jest zbyt twardy, bardziej kremowy ale można kroić go w plasterki)
UsuńPrzepis .wspaniały. Twoje przepisy wychodzą nawet bez wspaniałych zdjęć.Dzięki za coałokształt.
UsuńSuper :) dziękuję bardzo!
UsuńTo mi się podoba!
OdpowiedzUsuńMyślisz, że dałoby radę je usmażyć na sucho?
Myślę, że na teflonie spokojnie wyjdą nawet jeśli nie użyjesz tłuszczu.
Usuńdzięki za przepis, bo do tej pory nie rozpieszczałaś diabetyków
OdpowiedzUsuńKilka dni temu kupiłam mąkę z ciecierzycy. To dla mnie nowość. Zaraz zrobię z niej pancakes, w wersji wytrawnej. Na zdjęciu wyglądają mniamuśnie. Pozdrawiam autorkę.
OdpowiedzUsuńCzy mleko ryżowe da radę? Monika
OdpowiedzUsuńmysle, ze tak ;)
Usuńczy mleko sojowe można zastąpić np. mlekiem kokosowym lub wodą?
OdpowiedzUsuńnie próbowałam, ale do odważnych świat należy :)
UsuńNiestety mi nie wyszły, nie wyrosły, połamały się podczas przewracania. Co mogłam zrobić nie tak?
UsuńJa zastąpiłam kokosowym domowym świeżym (jest łagodniejsze niż kupne), wyszły super i nie było czuć kokosu (mój mąż nie cierpi a nie wyczuł).
UsuńPlacki się połamały podczas przewracania? robiłaś je na pewno na mące z ciecierzycy? ona ma bardzo dużo białka i przyznam szczerze nie wyobrażam sobie tego jak mogły się połamać :) musiałabyś jakąś ultra cienką warstwę ciasta wlać na patelnie :D
UsuńDziękuję za przepis! Pierwsza rzecz po moim przejściu na bezgluten i bez nabiału, która mi się udała, była pyszna, a do tego smakowała mojemu mężowi! Co za cudny początek niedzieli :) Proszę o więcej takich przepisów ;)
OdpowiedzUsuńwciąż pojawiają się przepisy na dania bezglutenowe, na pewno ta seria szybko się nie skończy :) pozdrowienia!
UsuńZrobiłam je wczoraj. Są pyszne. Mąż celiak był zachwycony :)
OdpowiedzUsuńTen przepis jest obłędny. Te wszystkie przepisy na placuszki bezglutenowe w sieci sprawiły, że od ok.pół roku nie jadłam placków.I kiedy już miałam się złamać i zrobić sobie placki z mąki pszennej (tak, tęsknię za tą niekruszącą się konsystencją, a ze względu na zdrowie muszę się wystrzegać), trafiłam na ten przepis. To już nawet nie chodzi o fajny smak, ale o strukturę i konsystencję. Nikt mi nie wmówi, że np.glutkiem z siemnienia da się uzyskać taki efekt. Zrobiłam ten przepis, a teraz zamierzam zmodyfikować na wersję słodką. Dzięki CI wielkie. Marta
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że placuszki przypadły Ci do gustu ;) w wersji słodkiej koniecznie spróbuj z dodatkiem bananowego lub dyniowego puree, są przepyszne ;) pozdrowienia!
UsuńZrobiłam te placki na sobotnie śniadanie. Są bardzo dobre, miękkie i sycące. Robi się je ekspresowo. Jeśli ktoś ma wątpliwość czy zrobić je na słodko czy na słono, to ja polecam na słono (ze względu na charakterystyczny smak mąki z ciecierzycy, który mnie bardziej pasuje do wytrawnych dań).
OdpowiedzUsuń